In het kort
- Romeins werelderfgoed: amfitheater, circus en muren
- Kathedraal en middeleeuwse oude stad
- Aquaduct Pont del Diable op ± 4 km
Wat te doen in Tarragona: Romeins Tarraco
Vraag je je af wat te doen in Tarragona? Begin bij de Romeinse monumenten. De meeste worden beheerd door het historisch museum van de stad en zijn met één combinatieticket te bezoeken. Reken op een halve dag voor de belangrijkste plekken. Op maandag zijn veel monumenten gesloten; controleer de openingstijden vooraf.
Amfitheater
Het amfitheater uit de 2e eeuw ligt op een helling direct aan zee. Hier vonden gladiatorengevechten en openbare executies plaats; in 259 werden er bisschop Fructuosus en twee diakens ter dood gebracht. Later bouwde men in de arena een kerk, waarvan de resten nog te zien zijn. Het uitzicht vanaf de tribunes over het strand is prachtig.
Circus en Torre del Pretori
In het circus werden wagenrennen gehouden voor duizenden toeschouwers. Je loopt door de oorspronkelijke overwelfde gangen onder de tribunes, die nu deels onder de huizen van de oude stad liggen. Via de Torre del Pretori, een Romeinse toren die later een koninklijk paleis werd, kom je op het dak met een van de mooiste uitzichten over de stad.
Passeig Arqueològic
Dit wandelpad loopt ongeveer een kilometer langs de buitenkant van de Romeinse stadsmuur, tussen tuinen en cipressen. De onderste lagen van de muur bestaan uit enorme blokken steen die nog ouder zijn dan de Romeinse stad zelf. Een rustige, groene wandeling.
Forum van de kolonie
In de benedenstad liggen de resten van het forum van de Romeinse kolonie, met zuilen en de fundamenten van een basiliek. Vanaf een loopbrug kijk je over de opgraving. Het is minder spectaculair dan het amfitheater, maar geeft een goed beeld van het dagelijkse leven in Tarraco.
| Bezienswaardigheid | Afstand vanaf Rambla Nova |
|---|---|
| Amfitheater | ± 5 min lopen |
| Circus en Pretori | ± 5 min lopen |
| Kathedraal | ± 10 min lopen |
| Pont del Diable | ± 4 km |
| Arc de Berà | ± 20 km |
Kathedraal, oude stad en centrum
Kathedraal van Santa Maria
Op het hoogste punt van de oude stad staat de kathedraal, gebouwd tussen de 12e en de 14e eeuw in een overgangsstijl van romaans naar gotiek. De gevel met het grote roosvenster is indrukwekkend, maar het mooiste is de kloostergang, met bewerkte kapitelen en een rustige tuin. In het bijbehorende museum zie je religieuze kunst en wandtapijten.
Part Alta
De oude stad rond de kathedraal is een doolhof van smalle straten. De Carrer Major loopt van de kathedraal omlaag naar het stadhuis, en op de Plaça del Fòrum en de Plaça de la Font vind je terrassen. Kijk goed: in veel gevels zijn nog Romeinse stenen verwerkt.
Balcó del Mediterrani en Rambla Nova
Aan het einde van de Rambla Nova ligt het Balcó del Mediterrani, een uitkijkpunt boven het amfitheater en de zee. De traditie wil dat je het ijzeren hek aanraakt. De Rambla zelf is een brede boulevard met bomen, terrassen en winkels, en het monument voor de castellers.
Mercat Central
De modernistische markthal uit het begin van de 20e eeuw is gerestaureerd en een goede plek voor verse producten, tapas en een koffie. Ga in de ochtend voor de meeste sfeer.
El Serrallo
De vissersbuurt bij de haven heeft zijn eigen sfeer, met lage huizen, een kerk en veel visrestaurants. Ga aan het eind van de middag als de vissersboten binnenkomen.
Castells zien. De menselijke torens zijn misschien wel de mooiste bezienswaardigheid van Tarragona, al staan ze niet op een vaste plek. Tijdens de feesten van Santa Tecla in september en op veel zondagen in het seizoen bouwen de lokale groepen hun torens op de Plaça de la Font. Vraag bij het toeristenbureau wanneer er een optreden is; soms kun je ook een training bijwonen.
Buiten het centrum
Pont del Diable
Het Romeinse aquaduct van Les Ferreres, in de volksmond de Duivelsbrug, ligt ongeveer 4 kilometer ten noorden van het centrum. Het is ruim 200 meter lang en zo’n 27 meter hoog op het hoogste punt. Je kunt over het waterkanaal bovenop lopen en eromheen wandelen door een parkje. Er rijden stadsbussen naartoe.
Torre dels Escipions en Arc de Berà
Langs de oude Romeinse weg naar Barcelona staan nog twee monumenten: het grafmonument Torre dels Escipions, op een paar kilometer van de stad, en de triomfboog Arc de Berà, op ongeveer 20 kilometer bij Roda de Berà. Met de auto kun je ze goed combineren met een stop bij de Pedrera del Mèdol, de Romeinse steengroeve waar een deel van de stenen voor Tarraco vandaan kwam.
Castell de Tamarit
Aan de kust ten noorden van Tarragona staat een middeleeuws kasteel op een rots boven het strand. Het is privébezit, maar de omgeving en het strand ernaast zijn een mooie plek voor een wandeling.
Tip: Begin vroeg bij het amfitheater en loop daarna omhoog naar het circus en de kathedraal. Zo zit je de warmste uren binnen in de kathedraal of op een schaduwrijk terras in de Part Alta.
Veelgestelde vragen
Vragen over Tarragona
Het amfitheater aan zee, het circus met de Torre del Pretori, de kathedraal en de Passeig Arqueològic langs de stadsmuur. Wie meer tijd heeft, bezoekt ook het aquaduct Pont del Diable en de vissersbuurt El Serrallo.
In een dag zie je de belangrijkste Romeinse monumenten en de oude stad. Wil je ook het aquaduct, het strand en El Serrallo bezoeken, plan dan twee dagen.
Ja, het historisch museum van Tarragona verkoopt een combinatieticket voor onder meer het amfitheater, het circus en de Passeig Arqueològic. Prijzen en openingstijden veranderen regelmatig, dus check ze vooraf op de officiële site.
